Најновији чланци  

   

BROJ POSETILACA  

Danas3095
Juče2682
Ove nedelje8374
Ovog meseca18020
UKUPNO847327

   

SARADNICI  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 93 guests and no members online

   

Donald Tramp stavio paraf na ratifikaciju sporazuma

 Tanjug | 11. 04. 2017 - 08:43

Predsednik Donald Tramp potpisao je Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u, čime je okončana procedura njegove ratifikacije u Sjedinjenim Državama, prenosi Glas Amerike.

Bela kuća još nije zvanično objavila saopštenje o potpisivanju protokola.

 Američki Senat prethodno je ratifikovao protokol ogromnom većinom glasova senatora iz obe stranke - 97 se izjasnilo za, dok su samo dvojica senatora, Rend Pol i Majk Li, bili protiv.

Senatori su posle davanja zelenog svetla za članstvo Crne Gore u NATO-u ocenili da će to ojačati Alijansu i istovremeno osnažiti demokratiju i nezavisnost Crne Gore.

 Takođe su naveli da crnogorsko članstvo osnažiti američku nacionalnu bezbednost i poslati snažnu poruku Rusiji "koja pokušava da okupira susede i menja međunarodni poredak".

 Nakon što je predsednik stavio potpis na ratifikovani protokol o širenju saveza, ostaje da proceduru verifikacije okončaju još Holandija i Španija.

 Crnogorski zvaničnici očekuju da Crna Gora bude punopravna članica NATO-a već na samitu krajem maja u Briselu, prenosi Glas Amerike.

Podsetimo, ratifikacija sporazuma o ulasku CG u NATO bila je nekoliko puta odlagana u američkom senatu, pre svega jer su se takvoj odluci protivio senator iz Kentakija Rand Pol, kao i njegov kolega iz Jute Majk Li.

Njihovih 2.000 vojnika nam neće mnogo pomoći

Prema Polovim rečima, prijem Crne Gore samo bi predstavljao dodatnu finansijsku i vojnu obavezu za SAD i ne bi unapredio njene bezednosne i nacionalne interese.

- SAD neće imati baš neku korist od 2.000 crnogorskih vojnika - rekao je Pol.

On je rekao je da ne želi da se Amerika prijemom Crne Gore, obaveže da će slati svoje vojnike u potencijalni konflikt ako budu morali da brane Crnu Goru.

Pol je takođe tražio da se usvoji amandman koji bi predviđao da Kongres SAD odobri ulazak u rat u slučaju aktivacije člana petog Povelje NATO.

Ipak, rezolucija o članstvu Crne Gore usvojena je ogromnom većinom glasova senatora iz obe stranke 97 se izjasnilo "za", dok su samo pomenuta dvojica senatora bili protiv.

Američki državni sekretar Reks Tilerson uputio je nedavno pismo čelnicima Senata u kojem je poručio da je članstvo Crne Gore u NATO-u u interesu SAD.

Rand Pol bio je najžešći kritičar članstva Crne Gore u NATO

Rand Pol bio je najžešći kritičar članstva Crne Gore u NATO

 

Tilerson je poručio Senatu da bi ova tema trebalo da prođe ratifikaciju pre samita NATO 25. maja u Briselu, dodavši da su SAD jedna od poslednjih članica Alijanse koja je Podgorici dala "odobrenje parlamenta".

On je u pismu lideru republikanske većine u Senatu Miču Mekonelu napisao da bi učešće Crne Gore na samitu u maju kao pune članice, ne kao posmatrača, poslalo snažan signal da nijedna treća strana nema moć veta na odluke Alijanse.

Prema njegovim rečima, članstvo Crne Gore pružilo bi NATO-u granicu duž Jadranskog mora.

U prvi mah se mislilo da će Donald Tramp nastaviti tradiciju "pokopavanja" Obaminog nasleđa, te da će kao kolateralna žrtva završiti i Crna Gora i njene ambicije za članstvom u Alijansi. "Forbs" je pisao da je Donald Tramp na rubu da se predomisli.

 

Ništa bez Putina

 Lider republikanske većine, senator Mič Mekonel rekao je ranije da bi pozitivno glasanje o protokolu za Crnu Goru dalo znak ostalim zemljama koje žele da se pridruže Alijansi da put do članstva, iako težak, nije uzaludan.

 Mekonel je naglasio da se Sjedinjene Države i evropski saveznici suočavaju sa brojnim pretnjama i da je NATO i dalje izuzetno dragocen savez, preneo je Glas Amerike.

 

 

 Takođe je naveo da SAD traže od svojih saveznika da ispune svoje obaveze i izdvoje dva odsto BDP za odbranu da bi Alijansa mogla da poboljša svoje kapacitete.

 - Zato i mi moramo da ispunimo svoje obaveze, uključujući i glasanje u Senatu za Protokol o pristupanju Crne Gore - istakao je republikanski lider.

 Takođe je dodao da ruski predsednik Vladimir Putin na sve načine pokušava da zastraši zemlje koje žele da postanu članice Alijanse i da proširi uticaj Rusije.

 Tanjug | 11. 04. 2017 - 08:43

Comments are now closed for this entry